جمعه ، 12 تــيـــر ، 94
موسسه مطالعات بهره وري و منابع انساني
 
  •  

 

مجموعه اي پیشرو با ارائه خدمات مدیریت کیفیت در رتبه جهانی
ما مجموعه اي پیشرو برای یادگیری، توسعه و تعالی سازمانی هستیم و با بهره‌گیری از روشهای نوین جهانی و تسهیلات و تجهیزات آموزشی، از طریق ارائه خدمات پژوهشی، آموزشی و مشاوره به مدیران كمك می‎كنیم تا بهره‌وری را افزایش داده و عملكرد خود را بهبود بخشند. خدماتی كه ما ارائه می‎كنیم كاملاً متفاوت است، ما را به عنوان همكار استراتژیك خود بپذیرید و از ما بخواهید تا برای دستیابی به بهترین اهداف سازمانی، در مسیر تعالی شما را همراهی كنیم.

تعالی سازمانی
 تعالی سازمانی
 
.     معرفی
.     مشتریان
     
معرفی
 
مركز مطالعات بهره‌وری و منابع انسانی به عنوان مجموعه اي پیشرو در ارائه خدمات مشاوره‌ای مدیریت در راستای توسعه خدمات قابل ارائه به مدیران شركت‌های تولیدی و خدماتی، از سال 1377 طرحی تحقیقاتی را در زمینه مدل‌های مدیریتی نوین آغاز نمود. در این رابطه مدل‌های تعالی سازمانی به صورت خاص مورد توجه قرار گرفت و جهت‌گیری اصلی تحقیقات به سمت بكارگیری مدل‌های تعالی سازمانی و استفاده از آن در شركت‌ها قرار گرفت. در این رابطه سه مدل تعالی دمینگ، مالكولم بالدریج و مدل تعالی بنیاد مدیریت كیفیت اروپا (EFQM) مورد مطالعه قرار گرفت و نهایتاً براساس مطالعات صورت گرفته مدل تعالی EFQM به عنوان الگویی برای تعالی سازمان‌ها انتخاب شد. دراین راستا در بهار سال 1382 به‌منظور انجام متمركز بر روی ارائه مشاوره در زمینه تعالی سازمانی مركز مطالعات اقدام به تأسیس گروه تخصصی نمود كه تحت عنوان گروه تعالی سازمانی شروع به فعالیت كرد. پس از اجرای پروژه‌های ارزیابی 40 شركت سازمان و همچنین استقرار فرآیند خودارزیابی در سه شركت منتخب و همچنین مجموعه فعالیت‌هایی كه گروه تعالی مركز مطالعات بهره‌وری برای ترویج كاربرد مدل تعالی EFQM و خودارزیابی در شركت‌ها نمود، در نیمه دوم سال 82 از بكارگیری این مدل استقبال خوبی از سوی شركت‌ها شد كه این امر در سال‌های بعد به صورت صعودی رشد كرد. در حال حاضر گروه تعالی سازمانی مركز مطالعات با اجرای موفق 4 دوره ارزیابی شركت‌های تحت پوشش سازمان گسترش و همچنین انجام ارزیابی و خودارزیابی در بیش از 70 شركت سوابق مناسبی را در ارائه خدمات مشاوره تعالی EFQM بر جای گذاشته است.

 

.

تعالی سازمانی براساس مدل تعالی EFQM
 
بررسی‌ها نشان می‌دهد که رویکرد سنتی نسبت به کیفیت دیگر پاسخگو نیست؛ طبق بررسی‌های انجام شده تقریباً 85% مسائل و مشکلات سازمان‌ها به مدیریت و سیستم‌های مدیریتی مربوط هستند، در حالی که تنها 15% از آنها برخواسته از عملیات یا مربوط به تکنولوژی می‌باشند. مشاورین گروه تعالی سازمانی مركز مطالعات بهره‌وری و منابع انسانی، جهت دستیابی و تحقق تعالی سازمانی، در اولویتبندی و بهبود ابعاد بحرانی کسب و کار با سازمان‌ها همکاری نموده و به آنها کمک می‌کنند تا پیشرفت خود را به نحوی پایش نمایند که برنامه‌های آتی‌شان به بهترین نحو هدفگذاری شده و محقق گردد.
از طرف دیگر به منظور اجرای صحیح و مورد انتظار برنامهها لازم است که سیستم ها، فرآیندها و واحدهای سازمان در مواقع لازم و به صورتی مناسب مورد ارزیابی قرار گیرند. این ارزیابی از یک سو برنامه ریزی های آینده را تحت تاثیر قرار داده و از سوی دیگر اجرای برنامه های موجود را جهت دهی می‌کند. بدین منظور روشها و ابزارهای مختلفی ایجاد و توسعه داده شده است، اما اکثر این روشها به بعد خاصی از سازمان، برنامه ها، اجرای برنامه‌ها و نتایج اکتسابی سازمان میپردازد. مدل های تعالی با نگرشی کل‌نگر و با ایجاد نظام جامعی جهت ارزیابی سازمانی به تعیین سطح سازمان، واحدها و فرآیندهای آن در ابعاد مختلف پرداخته و نقاط قوت، زمینههای بهبود و اقدامات اصلاحی و بهبود مناسب را استخراج میکند. جامعیت این روشها از یک سو و انعطاف پذیری بالای آن از سوی دیگر باعث شده است که بسیاری از سازمانها در سطح دنیا به استفاده و بکارگیری آن ترغیب شده و با متناسب سازی مدل با شرایط ویژه خود بتوانند استفاده مطلوب را از آن ببرند. مدل تعالی سازمانی بنیاد مدیریت کیفیت اروپا (EFQM)نیز از جمله این مدل ها بوده که بر مفاهیمی پایه‌ای چون نتیجه گرایی، تمرکز بر مشتری، رهبری و ثبات در هدف، مدیریت بر مبنای فرآیندها و واقعیتها، توسعه و مشارکت کارکنان، یادگیری، نوآوری و بهبود مستمر، توسعه شراکتها و همکاری های تجاری و مسوولیت در قبال جامعه استوار می‌باشد. این مدل تاكید بر تحول درونی سازمان و پیاده سازی و استقرار فرآیند خودارزیابی دارد. در سالهای اخیر بسیاری از سازمانها با بکارگیری این مدل به نتایج مطلوب دست یافته‌اند. گروه تعالی سازمانی مركز مطالعات و بهره‌وری منابع انسانی آمادگی دارد تا در رابطه با اجرای پروژه‌های خودارزیابی و یا ارزیابی سازمان‌ها براساس مدل تعالی EFQM خدمات زیر را ارائه نماید.
.     طراحی و بومی سازی مفاهیم مدل تعالی سازمانی بر اساس ویژگی‌های سازمان‌ها
.     طراحی جوایز داخلی بر اساس مدل تعالی سازمانی برای سازمان‌ها
 
 
  Copyright ©2010-2011 IPHRD
Portal Powered By Abanegan Co